Informacje

IZBA REGIONALNA "U GĄSIENICY"

2010-07-11 10:00:00 Jakub Chojak

Gąsienica nie jest starszym jegomościem o sumiastych wąsach, natomiast faktycznie jest rdzennym góralem. Przy boku ojca i dziadka uczył się góralskiego życia i jego zasad, pasterstwa i muzykowania, słuchał legend o zbójnikach i tatrzańskich przewodnikach.

Byłem, Widziałem, Podziwiałem – tak najkrócej można podsumować wizytę w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy”.Adam Gąsienica nie jest starszym jegomościem o sumiastych wąsach, natomiast faktycznie jest rdzennym góralem. Przy boku ojca i dziadka uczył się góralskiego życia i jego zasad, pasterstwa i muzykowania, słuchał legend o zbójnikach i tatrzańskich przewodnikach.
Ukończył turystykę na krakowskiej AWF, a zamiłowanie do kultury Podhala przerodziło się w pasję. W 1995 r. postanowił swoją wiedzę przekazywać młodzieży zjeżdżającej do Zakopanego i okolic. Wyjeżdżał na spotkania organizowane w kolonijnych stołówkach, przyjmował grupy w swoim prywatnym domu, jednak brakowało tym posiadom klimatu, a wożenie i składowanie odkupowanych od górali eksponatów do prelekcji stawało się
coraz trudniejsze. Zapadła decyzja o wybudowaniu izby regionalnej z prawdziwego zdarzenia. Obok domu Państwa Gąsieniców, w 1999 r. stanęła tradycyjna dwuizbowa, góralska chałupa, w której Pan Adam z żoną przekazują wszystkim chętnym swoją ogromną wiedzę o regionie.
Zorganizowaną, 50-osobową grupę kosztuje to 100 zł. Indywidualni słuchacze mogą wcześniej umówić się telefonicznie i dołączyć do takiej grupy (cena do uzgodnienia).
Jeśli nie wiesz, skąd się wzięły parzenice na góralskich portkach, kim byli juhasi, skąd pochodził Janosik lub interesują Cię ukryte w Tatrach skarby, koniecznie przybądź do Murzasichla. Pośród ciekawych informacji, przeplatanych legendami i dow xxxxx mi Pan Adam prezentuje przyśpiewki góralskie, przygrywając m.in.: na skrzypcach, gęślach, kozie i końcówce.
Dwugodzinny regionalny show, bo dodać muszę, iż gospodarz jest znakomitym aktorem, upływa szybko i po obejrzeniu slajdów (ostatni punkt programu), chciałoby się jeszcze i jeszcze.
W Izbie Regionalnej „U Gąsienicy“, odbywają się (na zamówienie) posiady z bigosem, pieczonym prosiakiem i kapelą góralską.
Dojazd do Izby jest bardzo łatwy. Jadąc do Murzasichla od strony Cyrhlii, należy przejechać przez całą niemal wieś. Punktem orientacyjnym jest (po prawej stronie ulicy) pensjonat „Zbójnik“ usytuowany vis á vis wjazdu na posesję Gąsieniców. Murzasichle, ul. Sądelska 13a. Telefon (018) 20-198-13.
Teraz już nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć miłej zabawy i wspaniale spędzonych chwil z góralskim folklorem. Hej.

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ